Služby

Notár je štátom určenou osobou vykonávať notársku činnosť a ďalšiu činnosť podľa Notárskeho poriadku. Notári svojím postavením a svojou činnosťou dbajú o usporiadanie a istotu v právnych vzťahoch a o predchádzanie sporom.

Aktuality

Od 1.11.2023 notári ako registrátori vykonávajú priamy zápis novozaložených spoločností s ručením obmedzeným do obchodného registra. Spoločnosť s ručením obmedzeným vám tak vieme založiť a zapísať do obchodného registra takmer na počkanie.

Od 1.1.2025 notári ako registrátori vykonávajú aj všetky zápisy zmien zapísaných údajov o spoločnostiach s ručením obmedzeným. Výhodou týchto registrácii u notára je neformálnosť a rýchlosť komunikácie ako aj celého procesu.

Štát poveruje notára zákonom č. 323/1992 Zb. na výkon verejnej moci, konkrétne na tieto činnosti:

01

Osvedčovacia činnosť

Medzi obvyklú osvedčovaciu činnosť patrí:

 

  • správnosť odpisu alebo fotokópie listiny (vidimácia)

  • pravosť podpisu na listine (legalizácia)

Uvedenú osvedčovaciu činnosť vykonávajú poverení zamestnanci notára a nie je potrebné sa na jej vykonanie objednávať. Ak majú byť listiny, na ktorých sa osvedčovací úkon vykonáva, použité v cudzine, osvedčenie vykonáva len notár alebo kandidát.

02

Prevody nehnuteľnosti a spisovanie iných zmlúv

Poskytneme vám kompletné právne poradenstvo k prevodu nehnuteľnosti. Pripravíme zmluvy potrebné k prevodu (dar, kúpa, zámena) ako aj ďalšie s nimi súvisiace listiny a v prípade požiadavky aj notársku úschovu na zabezpečenie vyplatenia kúpnej ceny.

 

Štandardne poskytujeme zastupovanie pri katastrálnom konaní. Keďže zmluvy spisujeme vo forme notárskej zápisnice, lehota na povolenie vkladu do katastra je skrátená na maximálne 20 dní.  

 

Pripravujeme aj ďalšie typy zmlúv, napríklad nájomné zmluvy, zmluvy o zriadení vecného bremena, plné moci a podobne. Zmluvy spísané vo forme notárskej zápisnice sú verejnými listinami a sú silným dôkazným prostriedkom v prípade súdneho sporu.

03

Listiny pre prípad smrti

Pripravujeme komplexné riešenie majetkových vzťahov pre prípad smrti: právne poradenstvo a spísanie týchto listín:

  • závet, 
  • listina o vydedení 
  • listiny o voľbe práva

Listiny pre prípad smrti sú spísané vo forme notárskej zápisnice,  sú verejnými listinami a poskytujú vyššiu právnu silu v prípade súdneho sporu. Zároveň sa ukladajú do notárskeho centrálneho registra závetov. Ten je neverejný, ale po smrti závetcu poskytne poverenému notárovi, konajúcemu ako súdny komisár v dedičskej veci poskytnú informáciu o tom, že takáto listina bola spísaná a u ktorého notára je uložená. Závet spísaný u notára sa preto nestratí ani nezamlčí.

04

Exekučný titul

Notárska zápisnica, v ktorej dlžník ako povinná osoba súhlasí s priamou vykonateľnosťou notárskej zápisnice, je podľa Exekučného poriadku exekučným titulom.

 

To znamená, že ohľadom výšky a pravosti pohľadávky už neprebieha súdny spor ale veriteľ sa po splatnosti jeho pohľadávky môže obrátiť priamo na exekútora ohľadom jej vymoženia. Spísanie notárskej zápisnice je podstatne lacnejšie ako prípadné súdne poplatky.

 

Exekučný titul vo forme notárskej zápisnice do značnej miery prispieva k zjednodušeniu, zrýchleniu a v konečnom dôsledku aj zlacneniu vymáhania práva

05

Notárske úschovy

Notár môže vziať do úschovy závet, iné listiny a peniaze. Najčastejšie sa v praxi využíva notárska úschova peňazí pri prevode nehnuteľností. Zloženie peňazí do notárskej úschovy predstavuje jeden z najbezpečnejších spôsobov úhrady kúpnej ceny. Kúpna cena sa obvykle skladá notárovi do úschovy pred podpísaním samotnej kúpnej zmluvy.

 

Predávajúci má istotu, že kúpna cena existuje a v prípade splnenia podmienok mu bude vyplatená a kupujúci neriskuje, že vyplatí kúpnu cenu pred tým než budú stanovené podmienky splnené.

 

Notárska úschova je teda poisteným všetkých účastníkov zmluvy,  ktorá ich ochráni pred rôznymi komplikáciami, ktoré môžu pri prevode nehnuteľností vzniknúť. Na notársku úschovu sa zo nevzťahuje ani prípadná exekúcia zložiteľa.

06

Registrácie do notárskeho centrálneho registra záložných práv

Notár zaregistruje v Notárskom centrálnom registri záložných práv na základe žiadosti oprávnenej osoby:

  • záložné právo (okrem záložných práv, ktoré sa registrujú v osobitných registroch, napr. pri záložných právach k nehnuteľnostiam je to kataster nehnuteľností)
  • zmeny údajov o záložnom práve
  • začatie výkonu záložného práva
  • výmaz záložného práva

Tento register je verejne prístupný na stránkach Notárskej komory SR 

 

Do notárskeho centrálneho registra záložných práv registrujeme na základe žiadosti oprávnenej osoby (v prípade registrácie je ňou záložca, v prípade výmazu záložný veriteľ alebo na základe jeho súhlasu aj záložca). V prípade potreby vieme poskytnúť právne poradenstvo a vypracovanie záložných zmlúv, ktoré sú podkladom na registráciu.

07

Osvedčenie iných, právne významných skutočností

Notár osvedčuje ďalšie právne významné skutočnosti spísaním notárskej zápisnice, ktorá obsahuje opis osvedčovaného deja, ako aj jeho miesto a čas. Osvedčovanie iných skutočností vyžaduje osobitný zákon prípadne samotní účastníci chcú mať istotu, že nestranný a nezávislý notár zachytí vo forme notárskej zápisnice presný priebeh deja. Osvedčujeme priebeh:

  • valných zhromaždení právnických osôb,
  • zasadnutí orgánov právnických osôb,
  • dobrovoľných alebo konkurzných dražieb,
  • dražieb zhromaždení vlastníkov poľovných pozemkov,
  • zhromaždení vlastníkov spoločných (urbárskych) nehnuteľností,
  • priebeh losovaní alebo akýchkoľvek iných dejov, ktoré by mohli mať právny význam.
Za týmto účelom náš notársky úrad poskytuje nie len právne poradenstvo a prípravu súvisiacich listín, ale aj služby na mieste samom, teda v mieste, kde sa dej odohráva, a to po dohode aj mimo úradných hodín. 
 
08

Obchodné veci

Poskytujeme komplexné právne služby pri založení a zmenách vo všetkých obchodných spoločnostiach:

  • spoločnosť s ručením obmedzeným, s.r.o.
  • akciová spoločnosť, a.s.
  • komanditná spoločnosť, k.s.
  • verejná obchodná spoločnosť, v.o.s.
  • družstvo
Naše služby v obchodných veciach zahŕňajú celý proces až do finálneho výsledku, teda od právneho poradenstva, po spísanie všetkých potrebných listín, cez zabezpečenia ohlásenia živností, až po podanie návrhu na zápis spoločnosti do obchodného registra alebo zmien zapísaných údajov do obchodného registra.
09

Konanie o dedičstve

So smrťou fyzickej osoby právna úprava spája zánik väčšiny práv a povinností zomretého a ich prechod na dedičov. Dedičské konanie sa začína z úradnej povinnosti (ex offo) a vedie ho súd príslušný podľa miesta bydliska zomretého. Súd následne poverí notára podľa rozvrhu práce na úkony o dedičstve. Notára si dedičia nemôžu zvoliť. Notár v dedičskom konaní koná za súd ako súdny komisár a úkony povereného notára v konaní o dedičstve sa považujú za úkony súdu.

Kontaktné informácie

V prípade otázok ohľadom poskytovaných služieb ma neváhajte kontaktovať!

Služby notára

Notár je štátom určenou osobou vykonávať notársku činnosť a ďalšiu činnosť podľa Notárskeho poriadku. Notári svojím postavením a svojou činnosťou dbajú o usporiadanie a istotu v právnych vzťahoch a o predchádzanie sporom.

Notára menuje a odvoláva Minister spravodlivosti Slovenskej republiky, ktorý zároveň vykonáva štátny dohľad nad činnosťou notárov. Notár je verejným činiteľom a vykonávanie notárskej činnosti je výkonom verejnej moci.

Poskytujeme komplexnú notársku činnosť vrátane spisovania notárskych zápisníc o právnych úkonoch a zápisníc osvedčujúcich dej alebo iné skutočnosti. Pri svojej práci kladieme dôraz na profesijnú etiku a na budovanie dlhodobých vzťahov s klientmi. Spísaniu notárskeho úkonu predchádza konzultácia a právne poradenstvo, kde sa snažíme s klientom nájsť najvhodnejšiu formu riešenia ich situácie.

V prípade, že nemôžete navštíviť notársky úrad, je vám k dispozícii naša mobilná kancelária. Prostredníctvom nášho mobilného vybavenia vieme uskutočniť notárske úkony aj mimo notárskej kancelárie. Notár, alebo ním poverený notársky koncipient sa dostaví na Vami určené miesto s potrebným technickým vybavením. V prípade, že máte záujem využiť túto nadštandardnú službu, kontaktujte nás, prosím, telefonicky alebo prostredníctvom e-mailu.

Obchodné záležitosti

Poskytujeme komplexné právne služby pri založení a zmenách vo všetkých obchodných spoločnostiach: 
  • spoločnosť s ručením obmedzeným, 
  • akciová spoločnosť, a.s.
  • komanditná spoločnosť, k.s.
  • verejná obchodná spoločnosť, v.o.s.
  • družstvo
Naše služby v obchodných veciach zahŕňajú celý proces až do finálneho výsledku, teda od právneho poradenstva, po spísanie všetkých potrebných listín, cez zabezpečenia ohlásenia živností, až po podanie návrhu na zápis spoločnosti do obchodného registra alebo zmien zapísaných údajov do obchodného registra.

Od 1.11.2023 notári ako registrátori vykonávajú priamy zápis novozaložených spoločností s ručením obmedzeným do obchodného registra. Spoločnosť s ručením obmedzeným vám tak vieme založiť a zapísať do obchodného registra takmer na počkanie. 

Od 1.1.2025 notári ako registrátori vykonávajú aj všetky zápisy zmien zapísaných údajov o spoločnostiach s ručením obmedzeným. Výhodou týchto registrácii u notára je neformálnosť a rýchlosť komunikácie ako aj celého procesu. 

Popri uvedených činnostiach vykonávame aj úkony súvisiace so zánikom spoločností: zrušenie spoločnosti bez likvidácie a jej následné zlúčenie, splynutie, rozdelenie, alebo zrušenie spoločnosti s likvidáciou a tým aj ukončenie podnikania.  

Konanie o dedičstve

So smrťou fyzickej osoby právna úprava spája zánik väčšiny práv a povinností zomretého a ich prechod na dedičov. Dedičské konanie sa začína z úradnej povinnosti (ex offo) a vedie ho súd príslušný podľa miesta bydliska zomretého. Súd následne poverí notára podľa rozvrhu práce na úkony o dedičstve. Notára si dedičia nemôžu zvoliť. Notár v dedičskom konaní koná za súd ako súdny komisár a úkony povereného notára v konaní o dedičstve sa považujú za úkony súdu. 

Samotné konanie začína väčšinou bez návrhu, na základe úmrtného listu, ktorý zašle matrika príslušnému súdu, ktorý následne poverí príslušného notára. Poverený notár už ďalej vykonáva všetky potrebné úkony samostatne. Vďaka integrácii Centrálneho informačného systému, ktorý notári využívajú, na mnohé štátne orgány, notár vie prešetriť do istej miery osobné a majetkové pomery zomrelého. Súčinnosť dedičov a iných osôb, ktoré sú znalé osobných ma majetkový pomerov je však pre zistenie dedičov poručiteľa a jeho majetku kľúčová. Preto obvykle jedným z prvých úkonov notára je predvolanie alebo kontaktovanie osoby ktorá sa postarala o pohreb poručiteľa. Pred samotným rozhodnutím vo veci sa obvykle nariaďuje jedno, v prípade potreby aj viacero pojednávaní, kde sa dedičia môžu vyjadriť k podstatným skutočnostiam ohľadom dedičstva a najmä pred súdnym komisárom môžu uzatvoriť dohodu o rozdelení dedičstva. Notár v rozhodnutí takú dohodu schváli, ak neodporuje zákonu alebo dobrým mravom. 

Veľkú väčšinu dedičských konaní notár vykoná bez akéhokoľvek zásahu súdu a teda odbremeňuje súdy od tejto nesporovej agendy.

Dedenie v krajinách EÚ a cezhraničné dedenie

Občania Európskej únie môžu získať informácie o dedičskom práve členských štátov vo svojom rodnom jazyku na stránke www.successions-europe.eu. Stránku, ktorá občanom zodpovie najdôležitejšie otázky týkajúce sa dedičstiev vo všetkých 28 členských štátoch EÚ, spustila a prevádzkuje Rada notárstiev Európskej únie (CNUE) s podporou Európskej komisie. 

Podľa pravidiel Európskej únie dedičské konanie bude prebiehať spravidla pred orgánom (aj v iných krajinách EÚ zväčša pred súdom alebo notárom) v krajine EÚ, v ktorej mal zomrelý naposledy obvyklý pobyt. Tento orgán bude vo väčšine prípadov v dedičskom konaní uplatňovať svoje vnútroštátne právo. Obvyklým pobytom je miesto (štát), kde sa zomrelý prevažne zdržiaval a mal tam „centrum“ svojich aktivít. 

Podľa pravidiel EÚ sa môže občaan rozhodnúť, aby sa v dedičskom konaní uplatňovali právne predpisy krajiny, ktorej bol zomrelý štátnym príslušníkom, bez ohľadu na to, či ide o krajinu EÚ alebo nie.

Rozhodnutie o voľbe právneho systému sa musí výslovne a jednoznačne uviesť v závete alebo samostatnom vyhlásení.